Akárhogy is számoljuk, a felsőszeli Rozmaring énekkar 1978 telén verbuválódott, s a következő év áprilisában már színpadra is állt, hogy köszöntse a 30 éves Csemadokot. Ez a lépés már 45 éve történt.
A kezdeti sikeren felbuzdulva a karnagy komolyan vette a bíztatást, s tanulni kezdett, hogy minél jobban tudja felkészíteni az énekkart a nyilvános szereplésekre. Az elmúlt időszak nemcsak a felsőszeliek életében volt fontos, de a mátyusföldi magyarság szempontjából is. Az énekkari mozgalom a 70-es években megerősödött, s szebbé tette az itt élők kulturális életét.
A 45 év tapasztalatai, emlékei kézzel fogható módon egy kötetbe kerültek, hogy akinek jelent valamit az éneklés, az szívesen forgatja majd. Mészáros Magdolna Énekkel a megmaradásunkért című kötetét vetített képes bemutatóval kínálta a közönségnek a jubileum kapcsán. A régió énekkari mozgalma történetének egy kis szeletét tartalmazza könyv. Az alcím - Adalékok az énekkari mozgalomhoz a Mátyusföldön arra utal, hogy nem teljeskörű átfogó műről van szó, csupán adalékokról, melyekben főleg a felsőszeli Rozmaring énekkar eddigi tevékenységét ecseteli. A Csemadok Felsőszeli Alapszervezete mellett működő énekkar már 45 éve hirdeti Sütő András szavait: „Amíg egy nép énekel, messzire hallatszik, hogy létezik.”
A műsorvezető, Nigrovič Eszter Viktória töltötte be a háziasszony szerepét. A fennállását ünneplő éneklőcsoportot születésnapján köszöntötte egy szép dalcsokorral a Kikelet citerazenekar, művészeit vezetője Erdélyi Csaba. Virtuális ajándékként a Nyíló Rózsa tánccsoport több összeállítást is átadott a jubilánsoknak, mint pl. a bagi karikázót, a szeli csárdást, a verbunkost, a jókai táncokat stb. Vezetőjük, Simkó Mária örömmel keresztelte meg a kötetet, hangsúlyozva, hogy még sokáig legyenek a magyar kultúra hirdetői. S hogy a Csemadok csoportjai mennyire támogatják egymást, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a Kikelet citerazenekar kísérte a szeli csárdást. A Rozmaring éneklőcsoport sem maradt adós, a helyi és a környékben gyűjtött dalokból szép csokrokat adtak elő mintegy megköszönve a segítséget, a bátorítást. A férfikar betyárdalokat énekelt, mellyel októberben a Bíborpiros Szép Rózsa népdalverseny döntőjében kiemelt arany koszorút nyertek el, s meghívást kaptak Budapestre a Vass Lajos Népzenei Vetélkedőre. A nők galgamenti és palóc csokra mellett az Ág Tibor gyűjtötte dalok is sorra kerültek.
A gratulációkhoz csatlakozott Görföl Jenő, a Csemadok OT titkára, aki átadta a karvezetőnek a Díszoklevelet, melyben a Csemadok Érdemes Művészei Csoportja címet adományozta a felsőszeli Rozmaring éneklőcsoportnak.
A kulturális szervezet vezetősége egy gyönyörű hímzett Elismerő oklevél átadásával tette emlékezetessé a 45. évfordulót. Továbbá minden mostani énekkaros a könyv mellé egy szép emléklapot kapott, ill. az ajándékkosár és a finom torta sem hiányozhatott az estről.
A kötet megjelenését támogatta a Kisebbségi Kulturális Alap, a Felsőszeli Községi Önkormányzat és a Csemadok helyi alapszervezete.
A jubileumi ünnepség dedikálással és baráti beszélgetésekkel ért véget.
Menü |