Az Így tedd rá! Magyarország vezető pedagógiai módszere, amely figyelembe veszi a gyermek korosztályi sajátosságait, korszerű pedagógiai módszerek alkalmazásával hagyományos értékekre épül, és tartalmilag a magyar kulturális kincsből merít. Programgazdája Dr. Balatoni Katalin néptáncpedagógus, aki tavaly ősz óta a belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára lett.
„Az Így tedd rá! program célja, hogy játékos formában, a hagyományos népi játékok segítségével kerüljön fejlesztésre a gyermekek mozgáskészsége, miközben észrevétlenül sajátítják el a magyar néptánc alapjait, és értik meg egy-egy motívum struktúráját. Közben nagyban fejlődik a mozgáskoordináció, a játékkészség, a ritmika, a zenei hallás, de hatással van a szociális készségekre is. „ - olvasható az Így tedd rá! hivatalos weboldalán.
Magyarországon több mint 100 foglalkozásvezető népszerűsíti a már több éve működő tulipános programot. 2023 őszétől Nemeskajal is büszkélkedhet eggyel. Madarász Szendrődi Katalin óvodapedagógusként a helyi óvodában kezdte alkalmazni az Így tedd rá!-t, majd 2023 őszétől foglakozásokat indított a nemeskajali kultúrházban. Célcsoportja az óvodás és kisiskolás korú gyerekek. A foglalkozások havonta 2-3 alkalommal valósulnak meg hétvégenként.
„Egy-egy foglalkozás mindig változatos, általában konkrét téma, mese vagy egy szokás köré épül fel. Vannak azonban állandó elemei is: ismétlődő játékok, mondókák, kiszámolók. A foglalkozások elmaradhatatlan része az ugróiskolák és táncos pályák, amelyek játékos módon vezetik be a gyerekeket a tulipános szimbólumrendszerbe. A színes eszköztár /kötelek, gumik, babzsákok, tulipánok, falevelek stb.) a kreativitás végtelen lehetőségeit nyitja meg a gyerekek előtt, akiknek képzeletük szabadon szárnyal egy-egy feladat során. Az eszközök segítségével nem csak vizualizáljuk az adott történetet, hanem párhuzamosan táncospályát is létre tudunk hozni. Ezeknek a foglalkozásoknak nem egy táncos koreográfia betanulása a célja, hanem első sorban a népszokásaink és kulturális kincsünk játékos megismertetése a gyerekekkel, akik mindeközben észrevétlenül komplex módon fejlesztik készségeiket és képességeiket.
Az elmúlt iskolaévben változatos témaköröket érintettünk. Ismerkedtünk a Mihály napi szokásokkal, körbe jártuk az András napi disznótoros szokásokat, Luca-napi kotyolásban vettünk részt, ismerkedtünk az új évi szokásokkal, farsangoltunk, kiszéztünk és villőztünk, de megtartottuk a pünkösdi királynéjárást is. Felelevenítettük Szent Márton és sárkányölő Szent György legendája mellett Jézus születésének történetét is. Külön öröm számomra, hogy interaktív anyák napi foglalkozásra is sor kerülhetett, ahol a szülők, nagyszülők fantasztikus módon működtek együtt és nem csak játszottak gyermekeikkel, de részt vettek a közös kreatív műhelymunkában is. Az év folyamán két felhívásnak tettünk eleget, október 9-én a Népi játék napjába kapcsolódtunk be, illetve június 4-én Szarka Tamás: Kézfogásához táncoltunk el egy koreográfiát.” -mondja Madarász Szendrődi Katalin, foglalkozásvezető.
És mit mondanak a szülők?
„Nagyon megörültünk, hogy hétvégenként lehetőségünk lesz az Így tedd rá!-s foglalkozás látogatására Nemeskajalon. Fél éves kortól heti rendszerességgel jártunk a Ringató foglalkozásra, de lassan az ölbéli játékokat kezdtük kinőni. Nekünk az Így tedd rá! egy tökéletes folytatása ennek, ahol sokkal több szerepet kap a mozgás. A gyerekek nagyon élvezik a fogócskával egybekötött játékokat. Minden alkalommal sok újat tanulnak a népi szokásokról, jeles napokról. Sok új dallal, mondókával, kiszámolóval ismerkednek meg. Egyik nagy kedvencünk, amikor egy mese köré van felépítve a foglalkozás és a gyerekek a mese főhősei. Ügyesen tanulják a néptánc alaplépéseit, ez mellett mindig lehetőségük van a kreativitásukat is fejleszteni. Mi nagyon szeretjük ezeket a tulipános délutánokat és mindenkinek szívből ajánljuk. “ - Madarász Hajnalka
„Az én fiam nagyon szeret mozogni, táncolni, ezért látogatjuk az Így tedd rá! foglalkozásokat. Saját elmondása szerint ott vannak a barátai, akikkel szeret játszani és nagyon szereti régi óvónőjét, Kati nénit is. “ - Ollé Krisztina
„Szerettük volna, ha lányunk óvodán kívüli tevékenységen is részt vehetne. Az Így tedd rá! nem csak a mozgáskészségben fejleszti, hanem megismerteti a magyar kultúra táncos, énekes, játékos részével is. Így párhuzamosan a nyelvi identitás nevelése is része a foglalkozásnak, úgyszintén a különböző korosztállyal való kapcsolat és együttműködés, közösségformálás, illetve az egyéni megnyilvánulás annak játékos formájában.” - Szendrődi Krisztián
„Mindennemű közhely nélkül, az Így tedd rá! foglalkozásokat rendkívül értékes lehetőségnek tartom a gyerekek számára. Hiszem, hogy ezek a koragyermekkori élmények nem csupán szórakozást és kikapcsolódást nyújtanak számukra, hanem valóban gazdagítják és fejlesztik a személyiségüket. A változatos, jelen esetben a hagyományainkon alapuló tevékenységek segítenek felfedezni és kibontakoztatni a kreativitásukat, kommunikációs készségeiket és problémamegoldó képességeiket. Lényegesnek tartom, hogy a gyerekek minél többféle területen kipróbálják önmagukat és elmélyedjenek egy-egy foglalkozásban, így felfedezve azokat a tevékenységeket, amelyek valóban érdeklik és inspirálják őket. Úgy gondolom, hogy ez az élmény hozzájárul ahhoz, hogy magabiztosan és határozottan lépjenek a jövőbe. Madarász Szendrődi Katalin foglalkozásvezető segít abban, hogy gyermekeink megvalósítsák gyermekkori álmaikat, és kipróbálják, megtapasztalják a közösség erejét. “ - Récsei Noémi
„A nemeskajali óvoda fenntartója a község. Sajnálatomra egy ideig - családi okok miatt - nélkülöznünk kell Madarász Szendrődi Katalint, mint óvodapedagógust, viszont örülök, hogy megtalálta a módját, hogy továbbra is foglalkozzon gyerekeinkkel. A csoportnak fellépési lehetőséget biztosítunk a községi rendezvényeken, ezzel is színesítve azokat, illetve szeretnénk népszerűsíteni a szülők és gyermekek körében, hogy minél többen kapcsolódjanak be e játékos foglalkozásba.“ – tette hozzá Farkas Lívia, polgármester asszony.
Jövő szeptemberben folytatódnak az Így tedd rá!-s foglalkozások Nemeskajalon. Aki kedvet kapott, látogasson el oda vagy bővebb információért kövesse be az Így tedd rá- Nemeskajal Facebook oldalát.
Menü |