A mai Csehország területéhez kapcsolódó emlékek I.
Brünnben található a „Királyi asztal”-nak nevezett rovásos kő, melyről a magyar történelmet és a rovásírást jól ismerő Gondos Bélától kaptam fényképeket.
Bár nem tartozik szorosan a Felvidékhez, mégis bemutatom, mert jelei igen hasonlóak a Kárpát-medence nagy kövein lévőkhöz, például a székelyföldi Tászok-tetőiekhez. Sajnálatos, hogy nálunk a hivatalos régészet nem becsülte meg azokat, és szinte mindegyik elpusztult. Kivéve két követ a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban, de azokat is már kitették az udvarra, ahol az időjárás rongálja a jeleket.
A fémtábla szövege cseh nyelvről fordítva:
KŐ, AMELY URALKODIK
KIRÁLYI ASZTAL
KŐ, AMELYET KIRÁLYI ASZTALNAK HÍVNAK.
PREMYSL OTOKÁR KIRÁLY LEVELÉBŐL, 1228-BÓL
Felújította az Öreg Visegrád régész csoport a Svatopluk Szövetség támogatásával Brnóban.
Tiszteljétek ezt az emlékművet elődeitek nyomán!
A fordítást köszönöm Salgó Gabriella érsekújvári tanárnőnek.
A magyarázó tábla szövege cseh nyelvről fordítva:
A Királyi asztal titkának megfejtésére tett kísérletek nem álltak meg a mai napig sem. A Királyi asztal eredeti jelei és jelzései, melyek a 17. századtól ismertek további kutatások tárgyát képezik. Feltételezik, hogy runa írásról van szó, melyet a kelták hoztak létre, akik az i.e. 4. századtól időszámításunk elejéig éltek a mi területünkön. Később ezt a runa írást a régi germánok és Észak-Európa lakosai is használták.
A fordítást köszönöm Müller Péternek, a Léva és Vidéke Helytörténeti Szakosztály vezetőjének.
Gondos Béla fényképéből Barta József grafikus készített rajzot, így felismerhető, hogy a kő jelei nem a runákra, inkább a magyar rovásírás betűi közül a következőkre hasonlítanak: S vagy 5-ös számjegy, Z, CS, R. Továbbá K-D összerovás, Z-R összerovás, (azaz EZER), K-SZ összerovás, keresztek vagy I betűk, hármas halmon kereszt. Két karcolat a Rohonci kódex jeleire is hasonlít.
Friedrich Klára
Fénykép: Gondos Béla
Menü |