A Pázmány Péter Tudományos Társaság több mint 20 éve, 2000. február 8-án alakult. Tevékenysége szorosan összefügg a vágsellyei reneszánsz kastélyban található levéltárral. A levéltár a Pázmány Péter Tudományos Társaság megalakulása óta szorosan együttműködik a hagyományos őszi nemzetközi konferenciák és kiállítások, valamint a Levéltári Esték című rendezvények szervezésében, valamint a Levéltári Nyílt Napok elnevezésű kétnapos rendezvény megvalósításában.
A társaság tagjai a dunaszerdahelyi, galántai és vágsellyei régió múltját kutatják, eredményeiket az említett események, számos együttműködés, gyűjtemények, katalógusok és beszámolók tükrözik. A Pázmány Péter Tudományos Társaság fő célja a lakosság történelmi tudatának és kulturális emlékezetének elmélyítése, a régió gazdag történelmi, kulturális és gazdasági hagyományainak bemutatása.
A vágsellyei levéltárral együttműködve a levéltárban őrzött dokumentumok bemutatása is fontos része a tevékenységének. A különböző rendezvényeken közzétett dokumentumok sokkal szélesebb közönség számára válnak elérhetővé.
A múlt évben a társaság és a levéltár munkatársai a következő községekben népszerűsítették gazdag történelmünket:
A Pázmány Péter Tudományos Társaság és a vágsellyei levéltár együttműködésének első gyümölcse 2025-ben a március 7-én megvalósult Levéltári Esték - Egy közösség, amely nyomtalanul eltűnt című rendezvény volt. A levéltár épületében (vágsellyei reneszánsz kastély) Szekeres Kovács Judit a zsidó közösségekről tartott előadást. A levéltár vezetője előadásában a Vágsellyén és környékén tevékenykedő zsidó közösségek lélekszámának alakulását, rabbiságait, épületeit és egyesületeit mutatta be. A társaság és a levéltár meghívását elfogadta Schwartz József, a Dunaszerdahelyi Zsidó Hitközség elnöke a zsidóság szimbólumait és hagyományait mutatta be. Előadásában a hitközség legfontosabb ünnepeit, működését és a közösség mindennapjait is szemléltette. Beszámolója során több kellékkel is megismerkedhettünk, mint például a tálesszel, amelyet a férfiak az ima során hordanak, vagy az ősi hangszer, a sófár, és a kis, sapkaszerű fejfedő, a kipa használatával.
Az előadásokat követően - már hagyományosan - beszélgetéssel zárult a rendezvényt.
A Pázmány Péter Tudományos Társaság és a levéltár sok szeretettel várja a kedves érdeklődőket rendezvényeire, amelyeket a levéltár honlapján, a sajtóban és a közösségi médiában népszerűsít. Köszönjük, hogy támogatják és látogatják rendezvényeinket!
Bugyinszky Klaudia,
Nagyszombati Állami Levéltár
Galántai Fióklevéltára, Vágsellye
Menü |