A Rohonci kódex rejtélye, III. rész
A Rohonci kódex megfejtésével jómagam is próbálkozom, de idáig még sokra nem jutottam. Az bizonyos, hogy a kódex jeleinek a magyar rovásíráshoz köze van.
Az 1. ábra pl. egy összerovás, amely az ARA szót jelenti, de hogy a kódexben is ugyanez-e az értelme, azt sajnos nem tudom. Eddigi eredményeim a Megfejtések könyve I. és II. kötetben jelentek meg, 2013-ban és 2015-ben.
A Rohonci kódex jeleinek számtalan párhuzama van az újkőkortól kezdve (Tordos-Vinca jelek) egészen a 18. századi rovásbetűkig. Néhány rajza alapján szerintem a Grál történettel is kapcsolatba hozható, például az előző részben közölt képen két angyal gyűjti kelyhekbe Jézus vérét.
Párhuzamot találtam a csíkmadarasi és a felsőszemerédi rovásemlékek betűi, valamint a rohonci jelek között. A felsőszemerédi rovásemlékekről a Terra 2015. augusztusi és szeptemberi számában írtam, a csíkmadarasiról pedig a lap 2022-es augusztusi számában.
2. ábra: Hasonló felsőszemerédi és rohonci jelek 3. ábra: Hasonló csíkmadarasi és rohonci jelek
A jelek között még csak alaki azonosságról írhatok, hangértékbeliről nem. Biztos megfejtésről csak akkor lehet szó, ha a teljes szövegben ugyanannak a jelnek mindig ugyanaz a hangértéke.
A Rohonci kódexnek hatalmas szakirodalma van. Az újságokban és a világhálón időnként felröppennek hírek, hogy sikerült megfejteni. Valódi sikerről azonban csak akkor beszélhetünk, ha valaki előáll egy olyan megoldókulccsal, amelyben a hangértékek állandóak minden lapon, minden sorban, és a megfejtő nem a saját elképzelése szerint változtatgatja őket.
Akiknek a tisztelt olvasók közül felkeltettem figyelmét a megfejtés iránt, nyugodtan vágjon bele a próbálkozásba. Minél többen próbálkozunk, annál nagyobb a valószínűsége, hogy fény derül a rejtélyre. A kódex elérhetősége: https://real-ms.mtak.hu/80/
Kép forrása: Turán történelmi folyóirat, 2004/6, 2005/1. szám
Menü |