Két oldal a Rohonci Kódex-ből
(Forrás: Turán történelmi folyóirat, 2004/6, 2005/1. szám
A Rohonci Kódex rejtélye, I. rész
A XIX. század közepén több magyar nemesi család ajánlotta fel könyvtárát a felállítandó Magyar Tudományos Intézetnek. Így tett gróf Batthyány Kázmér és Gusztáv is, összesen 32.600 kötetet ajándékoztak. (Dr. Bárdi László)
Ezek között volt a mindmáig sok-sok megfejtési kísérletnek ellenálló, rejtélyes szöveget tartalmazó kötet, amelyet származási helye, a rohonci kastély után Rohonci Kódex-nek neveznek. Az ajándékkönyvek katalogizálása során Toldy Ferenc irodalomtörténész fedezte fel a művet, ez jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárában található. Kis méretű, 12x10 cm, 224 oldalas, 57 tollal készített rajz díszíti. A vízjel szerint a papír Észak-Olaszországban, a XVI. században készült. Kb. 120 ezer írásjelet tartalmaz. A képek arra utalnak, hogy a szöveg az Újszövetségi Szentíráshoz kapcsolódik.
A nagy érdeklődést kiváltó könyvet a korabeli tudósok közül többen hamisítványnak nevezték, amelyhez a XVI. századi papírt használták fel.
Hunfalvy Pál, a Magyar Tudományos Akadémia főkönyvtárosa is nyilatkozott a kötetről, a következőképpen: „Különben létezik a Magyar Tudományos Akadémia könyvtárában egy vastag, durva bőrbe kötött könyv az úgynevezett Rohonczi-Codex, ismeretlen írással, melynek egyes betűjelei azon alphabet néhány betűjével egyeznek” (t.i. a rovásíráséval). Honnan származik e csinálmány, azaz ki gyártotta azt s mit jelent, azt eddig még nem tudták kipuhatolni.” Idézi Fischer Károly Antal, 1889-ben.
Bár Hunfalvy Pállal kevés dologban értek egyet, de ebben az esetben igaza van: a kódex betűi kapcsolatba hozhatók a magyar rovásírással. Ezért is gondoltam, hogy ebben a sorozatban írok róla.
Fischer Károly Antal neves rovásíráskutató tagadja, hogy hun betűk lennének a könyvben. Szerinte imakönyvről van szó, ezt támasztják alá „a gyarló rajzok is, melyek bővében láthatók e könyvben… A többször ismétlődő szavak pedig azt gyaníttatják, hogy ez egy litánia féle.”
Folytatjuk
Kép: Két oldal a Rohonci Kódex-ből
(Forrás: Turán történelmi folyóirat, 2004/6, 2005/1. szám)
Menü |