A tanév vége felé közeledve úgy döntöttünk, hogy megismertetjük a vágai gyerekekkel az egyik legrégebbi és legszebb tudományt, a fizikát, és megmutatjuk nekik, hogy milyen érdekes is tud lenni a körülöttünk levő világ. Nem kell megijedni, nem a bonyolult képletekről és a sokak számára száraz, érthetetlen jelenségekről szólt ez az esemény, sokkal inkább a látványé volt a főszerep.
A bemutatót a Vágai Magyar Tannyelvű Alapiskola épületében tartottuk, amit a helyi óvodások és az alsó tagozatos diákjaink nézhettek végig. Számunkra fontos, hogy a legkisebbek is megismerkedjenek a fizika érdekes, látványos oldalával, így amikor odakerülnek, hogy tanulni fogják ezt a tantárgyat, talán nem lesz nekik idegen és unalmas.
Miről is szóltak ezek a kísérletek? Először néhány megoldhatatlannak tűnő feladat várt a jövő fizikusaira, amit (pici segítséggel ugyan) sikerült nekik megoldani. Mint például, hogyan lehet papírlapból hidat építeni, hogy az megbírjon egy vízzel teli poharat; vagy hogyan tudunk egy pohárral felemelni egy golyót; illetve, hogy hogyan lehet poharak segítségével zenélni. A zenélő poharak mindenkit ámulatba ejtettek, és a gyerekek ügyesen rájöttek arra is, hogy ha van négy-öt poharunk, akkor dallamot is játszhatunk velük.
A második fázisban olyan kísérleteket mutattunk be, amelyhez folyadék szükséges, mégpedig víz és tej.
Bemutattuk hogyan lehet egy gyertyát víz alá süllyeszteni úgy, hogy az továbbra is égjen; vagy, hogy mi történik akkor, ha egy tányérba vizet öntünk, majd ráhelyezünk egy égő mécsest, amit aztán leborítunk egy pohárral. Megtanultuk azt is, hogy a lufi, ha gyertyának tartjuk, nagy durranással szétrobban, de ha vízzel töltjük meg, akkor a benne lévő folyadék elvezeti a gyertya hőjét így a lufi épségben marad.
Ezt követően a színek, és a szivárvány világába invitáltuk a gyerekeket. Szivárványt készítettünk ételszínező és M&M-s cukorkák segítségével.
Játszottunk már vízzel, gyertyákkal, hangrezgéssel, színekkel, ideje volt a tüzet is bevonni a bemutatóba. Következett a Grande Finale, ahol a gyereksereg már csak nézőként vehetett részt. Felkerült a köpeny és a védőszemüveg is. Habot készítettünk, amit levegő helyett gázzal töltöttünk meg, majd meggyújtottuk és látványosan fellángolt a kézben.
A gyerekeknek nagyon tetszettek a kísérletek, és csak ámultak, mi mindent lehet kezdeni egy fizika órán. Jó volt látni a lelkesedést, a sok csodálkozó tekintetet, a meglepődött arcokat és azt is, ahogy kivétel nélkül mindenki ki szerette volna próbálni magát ezekben a feladatokban. Elmondhatjuk, hogy sikeresen zárult ez a nap, hiszen rengeteg új információval, élménnyel gazdagodtak mind az óvodások, mind az alsó tagozatos diákjaink. Ez volt az első ilyen jellegű tudományos bemutató, de bátran állítjuk, hogy nem az utolsó!Menü |